AVC Bilişim'in Resmi Blog Sayfası

Web Tasarım Firması Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

24 Tem
2017
web tasarım firması seçerken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir.

Web Tasarım Bilgi, Tecrübe, Yetenek ve Disiplin ister.

Web tasarım hizmeti kesinlikle profesyonellik isteyen, teknolojinin sanat alanıdır. Web tasarım geniş bir yelpazeye benzer. Bu neden ile maddelere geçmeden önce kısa bir özetle web tasarımda olması gereken o karmaşık yapıyı sade bir şekilde anlatacağım. Web tasarım kodlama bilgisini kusursuz ister. Tasarıma çok yönlü ama odaklı bakış açısı ister. SEO için çok kritik analizleri doğru ölçümleyerek ihtiyaç için gerekli olanın uygulanması şarttır. Tasarımın sanatsal olarak teknoloji ile birleştirilmesi işinde ne kadar iyi olduğunu kanıtlayan tecrübeye bağlıdır. Tecrübe ve yetenek size üstünlük kazandırır. Bu neden ile web tasarıma sadece yapılsın geçilsin ya da site olsun da ne olursa olsun gözü ile bakılmamalıdır.

Söz vermek kolaydır. Önemli olan sözün yerine eksiksiz getirilmesidir.

Günümüzde bir çok firma web tasarım yaptığına dair vaatlerde bulunabiliyor. Her kalitelinin kendine özel fiyatı bulunmaktadır. Ama alınan hizmetin lafta mı gerçekten kurumsal yapıya sahip bir firmanın lafında mı olduğuna iyi bakmamız gerekmektedir. Genellikle söz vermek çok kolay ve yerine getirmek çok zordur. Biz bu cümleyi denize düştük, yılana sarıldık diyen müşterilerden duyduk. “Söz verdiler ama olmadı.”, “Kurumsal firmayız dediler ama firma değillermiş” gibi bir çok sözler duyduk.

Kurumsal web tasarım firmasında olması gereken özellikleri aşağıda maddeler halinde topladık.

 1. İlk önce ihtiyaçlarınızı bilmeniz gerekiyor. İsteklerinizi maddeler halinde anlatmanız çok önemlidir. İyi bir anlatıcı olun ya da olmayın isteklerinizi dile getirin.
 2. İsteklerinizi danıştığınız firmanın tüm özelliklerini, lokasyonunu, sertifikalarını, yaptığı işleri ve referanslarını sabırla inceleyin. Vizyonu ve misyonuna göz atın. Ofisini bilmeniz gerekiyor. Her proje için o projeye özel bir proje yöneticisinin olup olmadığını sorgulayın.
 3. Maliyet olarak kısıtlı olmayın. Gelişi güzel fiyat teklifi, gelişi güzel hizmetin alınmasına neden olur. Bu nedenle bütçenizi yüksek tutun. Web tasarım işi sanattır. Ve sanat emek, zaman kavramını ister. Fiyatı yüksek tutmanız çok iyi yerlerle çalışmanıza ışık tutacaktır.
 4. Hızlıca hazırlanmış tekliflere aldanmayın. Kesinlikle ihtiyaçlar bir paket değildir. Farklılık gösterir ki bu da o farklılıkların web tasarım firması tarafından ölçümlenerek bir ekip kurulması ve kurulan ekibin işi ne zaman çıkartacağının, riskin ne olduğunun ve firmaya tam testlerin yapılarak ne zaman teslim edeceğinin hesaplanmasıdır. Böylelikle teklifin hazırlanması gerçek anlamda 30 dk.- 1 saat arasında gerçekleşir. Bu süre web tasarım için geçerlidir. SEO ve reklam, e-ticaret gibi konularda planlama detay istediğinden daha uzun sürebilir. Bu sürenin de firma tarafından belirtilmesi gerekir.
 5. SEO hizmeti alacaksanız sitenin tasarımının önemli olduğu kadar SEO kısmındaki uygulanacak tekniklerinde bilgisini isteyin.
 6. Firmanın kendi adı ile faturalandırılmasının bilgisini isteyin. Farklı firmalardan işlem yaptırabilirler ya da firma olmaya bilirler. Buda proje sonrası hizmetinizin durumunu sorugulayacaktır.
 7. Firmanın kurumsal bir müşteri temsilcisinin olmasına önem gösterin. Sürekli bağlantıda olduğunuz anlarda bu size fayda sağlayacaktır.
 8. Firma hizmet sonrası ücretli mi? ücretsiz mi destek verecek bunu öğrenin.
 9. Tüm anlatılan süreçleri kesinlikle maddeler halinde tekrar üstünden geçerek resmi (kurumsal) mail yolu ile yazışarak onaylayın.
 10. Kesinlikle teslim süresi, fiyat anlaşması, hizmet kapsamı gibi sözleşme maddeleri koyun. Ve sözleşme olmadan projeye başlamayın.
 11. Firmanın 7/24 destek verip vermediğini iyice araştırın. Çünkü site projesi bittikten sonra bu iş için ücretsiz destek almanız gerekmektedir.
 12. Aylık projeler olacak ise aylık anlaşmaları sözleşme ile yapın.
 13. SEO bilgisini yaptığı projelerden araştırarak öğrenin. Altyapı teknolojisini kullanılan dili ve barındırma (hosting) hizmetinin verilip verilmediğini araştırın. Hosting’in yıllık ücretini ve her yıl artış olur ise % kaç olacağını sorgulayın.
 14. Alan adı tescil işlemini firma kendi adına mı yoksa sizin adınıza mı yapıyor bunu araştırın. Sizin adınıza sizin yetkilerini ile yapılması gerektiğini bilmeniz gerekiyor. Yoksa alan adını kendi üzerine kayıt eder ve ileride geri alma şansınız sadece ona istediği parayı ödeyerek olacağını bilin. Bu neden ile kendi üzerinizde olması gerektiğini bilin.
 15. Firmanın departmanlarının olması şarttır. Bu neden ile firmanın departmanlarının görevlerini öğrenin. Bunlar dijital pazarlama (SEO, Google AdWords, Sosyal Medya Reklamları), web tasarım (grafik sanatçısı, web yazılım uzmanı) metin yazarı, proje yöneticisi, muhasebe, insan kaynakları vs. gibidir.
 16. Yönetilebilir web sitesinin tamamlanmasından sonra sitenin içeriğinin doldurulması işlemi web tasarım şirketine aittir. Bu hizmetin ücrete dahil olabileceğini unutmayın.
 17. Sitenizin Dünya standartlarına uygun olarak kodlanması gerektiğini bilin. W3C Standartlarını olması gerektiğini bilmeniz gerekiyor.

AVC Bilişim ekibi 12 yıllık bir sektör deneyimine sahip Türkiye’de ilkleri gerçekleştiren web tasarım ajansıdır. Profesyonel kadromuz ile projelerinizde sizlere destek vermekten memnuniyet duyarız. Sizinle çalışmayı çok isteriz.

admin
author

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir